<< Inosperma maculatum, pegasti razcepljenec | Gobe | Irpiciporus pachyodon, debelozobi spužvar >>

Irpex lacteus, belkasti rašpovec

Írpex lácteus (Fr.) Fr. (1828)
Rod: Irpex - rašpovci

Írpex lácteus, belkasti rašpovec
Írpex lácteus - neužitna belkasti raspovec

ZNAČILNOST: belkasti trosnjak spada med parazitske lesne gobe ali polipore, razraste se kot obliž na vejah ali skorjah listnatih dreves, imenovan pa je po površini pil ali rašp, ki je polna drobnih zobcev. Trosnjak povzroča nevarno belo trhnobo na lesu, kakor tudi pljučne okužbe pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.

KLOBUK: 1-4 (ali več) cm širok trosnjak in 5-10 mm visok se razraste kot obliž po leseni osnovi, delno je priraščen na osnovo in delno tudi z betom, saj se na njem pojavljajo majhni klobučki sredi zobcev, sicer je popolnoma priraščen na osnovo, zgornja površina je žametasto dlakasta, nekoliko koncentrično in radialno brazdasta oziroma nazobčana, robovi so ostri, belkaste do kremaste ali bledo rumene barve, posušeni so rumenkasti, rob je oster in nekoliko podvihan, pri trosnjakih priraščenih na osnovo so robovi resasti, zunanji robovi so ponekod odebeljeni in zavihani ter nazaj ali navzdol usmerjeni.

TROSOVNICA: trosovnica ali himenij je na zunanji strani in nazobčana kot zobci na pili ali rašpi, zobci so nepravilni in topi, nepravilno razraščeni proti robovom, pore so oglate in z gostoto 2-3 na mm, pore kmalu postanejo podobne zobcu, zobci so dolgi do 5 mm, belkasta do okraste barve.

BET: ga večinoma nima, delno je trosnjak priraščen na osnovo in delno tudi z betom, ki je skoraj neopazen in se nahaja pod klobučki, ki se pojavijo ponekod po površini trosnjaka med zobci.

MESO: belkasto, usnjasto in vlaknato, tanko in žilavo, brez značilnega okusa in vonja.

TROSI: 5-7 x 2-3 µm, jajčasto eliptični, gladki, hialini, neamiloidni, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: saprobni trosnjak raste v gozdovih na odmrlem lesu listavcev, tudi kot parazit na lesu češenj, skupinsko in pogosto razraščen kot povezani otočki, bele nazobčane poliporne kapice se zlivajo v dolge vrste in pogosto s precejšnjo resupinacijsko (to je nazaj zasukano po dolžini) površino, povzroča belo trhnobo, uspeva celo leto, redek.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Boletus cinerascens Schwein. (1822), Boletus tulipiferae Schwein. (1822), Coriolus canescens (Fr.) Pat. (1900), Coriolus lacteus (Fr.) Pat. (1900), Coriolus tulipiferae (Schwein.) Pat. (1900), Daedalea diabolica Speg. (1889), Hirschioporus lacteus (Fr.) Teng (1963), Hydnum lacteum (Fr.) Fr. (1823), Irpex bresadolae Schulzer (1885), Irpex canescens Fr. (1828), Irpex canescens Fr. (1838), Irpex cinerascens (Schwein.) Schwein. (1832), Irpex diabolicus (Speg.) Bres. (1918), Irpex hirsutus Kalchbr. (1878), Irpex lacteus f. sinuosus (Fr.) Nikol. (1953), Irpex lacteus var. canescens (Fr.) Bres. (1903), Irpex pallescens Fr. (1838), Irpex sinuosus Fr. (1828), Irpex tulipiferae (Schwein.) Schwein. (1832), Irpiciporus lacteus (Fr.) Murrill (1907), Irpiciporus tulipiferae (Schwein.) Murrill (1905), Microporus chartaceus (Berk. & M.A. Curtis) Kuntze (1898), Microporus cinerascens (Schwein.) Kuntze (1898), Polyporus chartaceus Berk. & M.A. Curtis (1849), Polyporus corticola f. tulipiferae (Schwein.) Fr. (1828), Polyporus tulipiferae (Schwein.) Overh. [as 'tulipiferus'] (1915), Polystictus bresadolae (Schulzer) Sacc. (1888), Polystictus chartaceus (Berk. & M.A. Curtis) Cooke (1886), Polystictus cinerascens (Schwein.) Cooke (1886), Polystictus tulipiferae (Schwein.) Cooke (1902), Poria cincinnati Berk. ex Cooke (1886), Poria tulipiferae (Schwein.) Cooke (1888), Sistotrema lacteum Fr. (1818), Steccherinum lacteum (Fr.) Krieglst. (1999), Trametes lactea (Fr.) Pilát (1940), Xylodon bresadolae (Schulzer) Kuntze (1898), Xylodon canescens (Fr.) Kuntze (1898), Xylodon hirsutus (Kalchbr.) Kuntze (1898), Xylodon lacteus (Fr.) Kuntze (1898), Xylodon pallescens (Fr.) Kuntze (1898), Xylodon sinuosus (Fr.) Kuntze (1898)

SpeciesFungorum:177211




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1469

Login

Datum zadnje spremembe strani: 11 november 2023 10:46
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.12 sekundah.